Curtea de Conturi a României a publicat cel mai recent raport de activitate privind controalele de legalitate efectuate în localităţi din toată ţara.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/02/conturi.jpg)
În Argeş au fost verificate 65 de entităţi, însemnând primării, spitale, instituţii de învăţământ etc. În rapoartele de control/procesele-verbale de constatare întocmite s-au reţinut abateri financiar-contabile de la legalitate şi regularitate, precum şi cazuri de nerespectare a principiilor de economicitate, eficienţă şi eficacitate în utilizarea fondurilor publice şi în administrarea patrimoniului public şi privat al unităţilor administrativ-teritoriale, cuantificate la un nivel estimat de 966,2 milioane lei!
Prejudiciul total constatat a fost de aproape 5 milioane lei. Au fost recuperate operativ sume totale de 1,6 milioane lei, reprezentând 33% din total.
3 Comentarii
Anonim
Gargară. Furtul politicienilor nu va ieși la suprafață niciodată.
O mână spală pe alta și amândouă fața.
Anonim
Asta se știe și totuși nimic nu se face.
Anonim
Minciuna tronează.