# Ziua Mondială a Apei, sărbătorită la 22 martie, aduce în centrul atenţiei diferite aspecte legate de apă, de preocupările şi provocările în gestionarea resurselor de apă. În fiecare an, această zi are o temă distinctă. În 2019, la cea de-a 27-a aniversare, tema este „Nu lăsăm pe nimeni în urmă – Apa este un drept universal” şi adaptează promisiunea centrală a Agendei pentru Dezvoltare Durabilă în perspectiva anului 2030 potrivit căreia, pe măsură ce dezvoltarea durabilă progresează, toată lumea trebuie să aibă acces la apă.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/03/poster-zma-2019.png)
SC Apă Canal 2000 SA Piteşti continuă activităţile dedicate Zilei Mondiale a Apei şi în acest an, organizând două acţiuni în cadrul Programului Educaţional Piky, şi anume: # concursul de fotografie „Apă pentru toţi”, participanţi fiind elevi din clasele I-XII de la unităţi de învăţământ din Argeş. Premierea va avea loc vineri, la Muzeul Judeţean; # Zilele Porţilor Deschise – în perioada 25-27 martie, grupuri de elevi şi cadre didactice vor vizita Uzina de Apă Budeasa şi Staţia de Epurare Piteşti.