![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/08/F6AA7915-C328-4FF4-80D6-3F4581776D98-1024x768.jpeg)
Un puseu de tensiune, dureri în zona toracică și o stare de slăbiciune l-au făcut pe un bărbat de aproximativ 50 de ani să se așeze într-o poziție ciudată pe o bancă de pe Strada Mare.
Scena s-a derulat în urmă cu câteva minute iar norocul omului poartă chipul a doi polițiști locali care patrulau prin zonă. Ei au observat starea nefirească a cetățeanului, s-au oprit și l-au întrebat de sănătate. A fost exact ce avea nevoie bărbatul, o vorbă bună, o încurajare și o mână de ajutor.
A fost chemată ambulanța care a sosit în câteva minute. În tot acest timp, oamenii legii, extrem de prietenoși și solidari cu semenul suferind din fața lor, au făcut tot posibilul pentru a-i menține trează atenția, i-au dat apă și l-au îndemnat să respire adânc. Cadrele medicale l-au preluat, i-au acordat primele îngrijiri în ambulanță și l-au transportat la spital. O atitudine meritorie a polițiștilor locali, apreciată și de trecătorii care se opreau, curioși.