# Mașină de lux pentru ultimul drum
Sporul demografic e constant în municipiul nostru. Se nasc oameni. Si mor oameni. Precum e rostuit pe pământ. Pe tinerii părinți îi preocupă venirea pe lume a pruncilor lor. Pe bătrâni plecarea.
În ultimii ani dar mai cu seamă în 2020 când Covid a decimat vieți, firmele de pompe funebre au prosperat. Unele au făcut angajări, altele și-au extins spațiul locativ ori și-au îmbunătățit parcul auto. Recent o astfel de firmă a achiziționat o mașină de lux adaptată la transportul sicrielor. Caroseria strălucitoare în bătaia soarelui atrage privirile tuturor.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/09/2A02F2A1-88D0-4CC4-9F9D-BBF07F54EA31-1024x764.jpeg)
Designul special, liniile care definesc spațiul interior extrem de generos, farurile, oglinzile, totul la superlativ. Familiile îndoliate caută tot mai mult această limuzină pentru ultimul drum al celui drag, răposat. O data se naște omul. Și tot o singură dată este dus pe drumul fără întoarcere. Și dacă se poate, e preferabil ca mortu’ să aibă tot confortu’.