![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/03/3D30BE66-54D5-4B1A-8302-8C07B3CF938D-1024x683.jpeg)
Viceprimarul din Curtea de Argeş, Ştefan Dumitrache, a fost suspendat din funcţie, după ce Prefectura a atacat în contencios administrativ hotărârea Consiliului Local prin care el a fost ales viceprimar (în două tururi, deşi era suficientă o majoritate simplă).
„Au încălcat legea la alegerea viceprimarului, şi a trebuit să facem asta”, a declarat fostul prefect Emanuel Soare pentru interesargeşean.ro. „Nu ştiu ce voi face, dacă mă voi întoarce la Muzeu în această perioadă”, a spus Ştefan Dumitrache (fost director al acestei instituţii. „Nu au dreptate.
Viceprimarul a fost ales conform legii şi conform Regulamentului de organizare şi funcţionare al Consiliului Local, regulament care era în vigoare”, a declarat secretarul general al municipiului, Radu Chirca.