![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/03/upit-2-300x182.jpg)
Universitatea din Pitești (UPIT) a fost singura instituție de învățământ superior care a participat la Forumul Industriei Auto, organizat la 18 martie 2019, la Craiova, ca parte a evenimentelor Guvernului în cadrul președinției României la Consiliul Uniunii Europene.
Participarea UPIT într-un forum dedicat industriei a fost posibilă grație unui acord de cooperare științifică cu Renault Technologie Roumanie (RTR), ce prevede utilizarea resurselor ambelor instituții pentru a dezvolta noua metodologie a testelor de tip Real Driving Emissions (RDE).
UPIT & RTR au prezentat un vehicul instrumentat cu echipamentul de tip PEMS (Portable Emissions Measurement System) ce aparţine Departamentului Autovehicule si Transporturi din cadrul Universității din Pitești. Acest vehicul a fost așezat la standul Dacia din interiorul Centrului Expozițional și a fost vizitat de mulți participanți, printre care şi directorul general Grupului Renault Romania, Christophe Dridi.