Un grup de prieteni pasionați de mașini de teren, din care face și plutonierul major Tănase Ionel Marius s-a mobilizat în prag de sărbători și au mers să doneze 300 de pachete cu alimente mai multor familii greu încercate din județul Argeș.
Dintre toate familiile pe care le-a vizitat, pe Mariusl-a impresionat o bătrânică singură din comuna Căteasca, ce locuiește într-o casă fără curent electric. Și, pentru că alimentele dăruite inițial nu erau de ajuns pentru a-i face viața mai ușoară, Marius s-a întors după câteva zile la aceasta cu o lampă pe gaz pentru iluminatul locuinței și a promis că îi va achiziționa și o lampă solară.
Bătrânica i-a mulțumit jandarmului pentru gestul său, iar Marius a plecat fericit că a putut să aducă puțină lumină (și la propriu și la figurat) în casa acesteia.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/12/A3168197-A29B-43AE-98DA-D9E98DCE60BA-1024x767.jpeg)
Plutonierul major Tănase Ionel Marius, în vârstă de 41 de ani este jandarm din anul 2002 și activează în cadrul Detașamentului 4 Jandarmi. ”De mic, în fiecare an, așteptam cu drag venirea lui Moș Crăciun, și astfel îmi doresc ca fiecare om să nu fie dezamăgit că nu a fost vizitat de Moș, indiferent de vârstă. Faptul că prin acest gest am reușit să aduc un strop de fericire în viața a câtorva familii, mă face fericit la rândul meu.” Aceasta este motivația colegului nostru când a fost întrebat despre gestul său.