![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/08/118581205_245700376596904_3042952001239995458_n-1024x768.jpg)
În ciuda faptului că bazinele și piscinele argeșene au fost redeschise încă de ieri, în Ștrand singurii cărora li s-au permis să intre în apă au fost înotătorii, care își efectuau antrenamentele. În schimb, toate bazinele destinate agrementului, le-am găsit pustii, chiar dacă fuseseră umplute cu apă. Părinții micuților sportivi îi urmăreau de pe faleză, accesul în incinta Ștrandului fiindu-le restricționat.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/08/118525092_1214579598902427_4008949091602387717_n-1024x768.jpg)
“Teoretic s-au deschis de ieri! Cel mai bine mergeți și întrebați personal”, ne-au sfătuit aceștia. Găsind ghișeul de bilete cu obloanele trase, am fost înștiințați de către paznic că este închis pentru public.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/08/118555489_639526076671017_3303144070262744085_n-1024x768.jpg)
Este trist faptul că în ultimul weekend de vară, când temperaturile sunt încă foarte ridicate, piteștenii nu se pot bucura de apa tocmai bună pentru o bălăceală. De ce să fie sportivii privilegiați în detrimentul celorlalți cetățeni? Oare ei sunt mai puțin vulnerabili când vine vorba de infectarea cu Covid-19?!
Dragoș MATEESCU