![A început Simfonia lalelelor 2017](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2017/04/net03-225x300.jpg)
A început Simfonia lalelelor 2017
A 40-a ediţie a Simfoniei Lalelelor a… dârdâit pe portativul dendro-floricol. Frigul n-a anulat parada florilor. În ciuda temperaturilor neprietenoase din debutul evenimentului de la Piteşti, expoziţia internaţională a fost încălzită de o mantie de vizitatori, iar standurile cu flori au fost luate cu asalt de clienţi.
Iată câteva dintre preţurile practicate azi, în prima zi a Simfoniei Lalelelor de la Piteşti: muşcata dublă curgătoare, 12 lei; muşcata pitică, 10-12 lei; trandafirul, 24 lei; lămâiul, 38 lei;
![Simfonie de culori](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2017/04/net04-226x300.jpg)
Simfonie de culori
garofiţele parfumate, 7-8 lei; gazania, 4 lei; crăiţele pitice, 2,50 lei; petunia, 2, 50 lei; begonia, 4 lei; magnolia la ghiveci, 40 lei; floarea-soarelui decorativă, 20 lei;
![Frumuseţi de tot felul](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2017/04/net07-225x300.jpg)
Frumuseţi de tot felul
laleaua cu bulb, 2 lei; bulbul de zambilă, un leu; bulbul de gladiolă, 1,50 lei, bulbul de alium, 3 lei; bulbul de tuberoză, 5 lei.
![Lalelele, simbol al Piteştiului](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2017/04/net09-225x300.jpg)
Lalelele, simbol al Piteştiului
Oferta zilei: 10 bulbi de lalea, 7 lei.
Printre vedetele expoziţiei cu vânzare s-au numărat campanula (25 lei) şi orhideea pitică (10,9 lei).
Mirela NEAGOE