Autorităţile de gestionare a proiectelor cu finanţare europeană au început procedurile de licitaţie pentru atribuirea contractului de lucrări în vederea reabilitării şi modernizării Bazinului Olimpic din Piteşti.
![Bazinul Olimpic Piteşti](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/05/bazin-1.jpg)
Conform primăriei, lucrările vor începe după derularea procedurii de achiziţie şi după ce va fi semnat contractul. Contractul de finanţare a fost semnat încă din 30.05.2019, dar procedurile de scoatere la licitaţie s-au dovedit mai anevoioase decât se aşteptau autorităţile locale.
Proiectul este finanţat prin Programul Operaţional Regional 2014-2020, iar valoarea acestuia este de 15,8 milioane lei. Proiectul are în vedere lucrări de modernizare, montarea unui sistem de panouri solare şi eficientizarea energetică a Bazinului Olimpic din Piteşti.