![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/10/0B0E0002-CFC5-4013-BD1A-FC28E7EB1DFD.jpeg)
Robert Glință, cel mai bun înotător român, a fost depistat cu Covid-19. Sportivul calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo (din vară anului viitor) a intrat în izolare.
El a fost testat pozitiv cu coronavirusul la Budapesta, acolo unde se afla pentru a participa la un concurs internațional, Internațional Swimming League.
„Siguranța este pe primul loc pentru mine, aici sunt protocoale medicale foarte stricte, sunt foarte bine puse la punct. Le respect pentru a reveni în cea mai bună formă alături de colegii mei. Pentru moment,îi voi susține din izolare și îi voi privi de pe laptop cum evoluează „, a scris înotătorul piteștean pe o pagină de socializare.
Programate în vara lui 2020, Jocurile Olimpice de la Tokyo se vor desfășura în perioada 23 iulie – 8 august 2021. Amânarea a venit din cauza pandemiei de coronavirus.