Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/10/locuri-de-munca-pitesti-2-1024x576.jpeg)
Rata şomajului în Argeş, peste media înregistrată la nivel naţional.
Potrivit Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Argeş, numărul șomerilor înregistrați la finele lunii martie 2023, a fost de 8270 persoane, în scădere cu 19 persoane (-0,2%) comparativ cu sfârșitul lunii februarie a.c. și cu 436 persoane (-5,6%) față de luna martie 2022.
Analizând structura șomerilor înregistrați pe sexe la 31 martie 2023 se constată o predominare numerică a bărbaților, aceștia deținând o pondere de 52,5% din totalul șomerilor înregistrați.
Rata şomajului înregistrată la 31 martie 2023 în județul Argeș a fost de 3,6% depășind media înregistrată la nivel național (2,9%).
Foto descriptiv
Advertisement