Astăzi, conducerea Consiliului Județean Argeș a primit vizita unei delegații din Regiunea Savoia, Franța. Prilejul acestei vizite îl constituie aniversarea a 50 de ani de Salvamont, precum și semnarea unui nou protocol de colaborare între județul Argeș și regiunea Savoia. Președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, împreună cu vicepreședinta C.J. Argeș Simona Brătulescu, s-au întânit cu vicepreședinta Consiliului General Savoia, Christiane Brunet, cu Isabelle Robert – Secretar general, Gaston Arthaud Berthet – Președinte SDIS și consilier general, precum și cu Comandant Fabien Desmartin și Locotenent Jean Louis Eberhart, din cadrul Salvamont Savoia (SDIS).
În cadrul întâlnirii, a avut loc o evocare a cooperării româno-franceze, care durează încă din anul 1996, pe domeniile social şi medico-social, dezvoltare rurală şi agroturism, educaţie şi tineret, cetăţenie europeană, acţiune socială şi medico-socială, dezvoltare agricolă şi turism, precum și salvare montană.
Astfel, în domeniul salvării montane, directorul Salvamont Argeș, Ion Sănduloiu, a subliniat faptul că, plecând de la primul câine primit de la colegii francezi, Helios, specializat în intervenții de avalanșă, în prezent Argeșul deține o școală de unități canine în intervenție de avalanșă, la nivel național, care rivalizează cu școlile de profil din Franța, Italia, Germania sau Elveția.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/06/cj-arges-02.jpg)
În cadrul cooperării dintre Argeș și Savoia, au fost prezentate rezultatele colaborării dintre reprezentanții administrației publice argeșene și ai administrației savoiarde, respectiv:
· Proiect european de dezvoltare rurală în Nord-Vestul Judeţului, cu o zonă pilot formată din 12 comune. Valoare proiect: 270.000 euro. Parteneri: CJ Argeş, CG Savoia. Perioada: 1998-2002.
· Crearea unei reţele de centre de informare europeană în 5 oraşe ale Judeţului Argeş în anul 2003 (proiect finanţat prin Programul Phare – Europa, în care CG Savoia a fost partener prin Asociaţia Savoie Solidaire).
· Încheierea unui parteneriat direct între Spitalul din Vedea şi Spitalul din Bassens Savoia.
· Sprijin în organizarea serviciilor de protecţie socială.
· Formare pentru personalul din unităţile sociale: peste 60 de specialişti formaţi de formatori francezi şi vizite de studiu în Savoia, oferite de partenerii francezi.
· Realizarea Master-Planului de dezvoltare turistică în zona montană din nordul judeţului Argeş.
· Implementarea Proiectului Savoie – Argeş: parcursuri educative ale tinerilor, finanţat de UE cu suma de 75.000 euro, prin Programul Comenius Regio. Parteneri: CJ Argeş şi CG Savoia, împreună cu parteneri locali.
· Implementarea Proiectului ”Animaterre”, pentru încurajarea lecturii franceze, cu parteneri locali.
· Parteneriatul între Liceul Tehnologic Victor Slăvescu din Rucăr şi Liceul Tehnologic din Motte – Servolex, prin care cele două unităţi şcolare organizează schimburi de elevi şi profesori pentru dezvoltarea competenţelor profesionale în specializări ca: prelucrarea lemnului, protecţia mediului şi biodiversitate.
· Încheierea unui parteneriat între UPIT şi Universitatea Mont Blanc Savoie, la nivelul Facultăţilor de Mecanică şi Educaţie Fizică şi Sport, pentru programele de Master şi Şcoala Doctorală.
· Continuarea parteneriatului între Spitalul Vedea şi Spitalul Bassens, prin schimburi de experienţă şi bune practici între specialişti, dezvoltarea atelierelor de terapie ocupaţională şi sprijin financiar.
· Schimburi de experienţă între reprezentanţii GAL-urilor.
· Dezvoltarea serviciilor de salvare montană prin schimburi de experienţă şi formare prin intervenţii în mediu înzăpezit, avalanşă, canion, etc.
· Primul câine de intervenţie în avalanşă donat Serviciului Salvamont Argeş de SDIS Savoia, precum şi sesiuni de formare şi obţinere a brevetului internaţional.
· Crearea unei Şcoli Naţionale în România pentru dezoltarea acestui tip de serviciu.
Cea de-a treia etapă de cooperare, parafată prin acordul de colaborare semnat de către președintele Dan Manu și vicepreședinta CG Savoia, Christiane Brunet, vizează dezvoltarea relaţiilor de cooperare într-un nou context european, în patru domenii de referinţă, respectiv în turism montan, cultură, salvare montană, respectarea principiilor și valorilor comune europene și consolidare instituţională.
Alături de echipa Salvamont Argeș s-au aflat și salvatorii montani argeșeni retrași din activitate, cărora colegii mai tineri, actualii salvamontiști, le-au dăruit câte o medalie și o diplomă aniversară.
De asemenea, cu acest prilej, în semn de apreciere pentru excelenta cooperare dintre Argeș și Savoia, președintele Dan Manu i-a înmânat doamnei vicepreședintă Christiane Brunet ”Trofeul Argeșului”.