Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/03/inchisoarea-300x225.jpg)
Ziua de 9 martie, când în calendarul creştin ortodox sunt prăznuiţi cei 40 de Sfinţi Mucenici de la Sebastia, marchează şi Ziua Deţinuţilor Politic Anticomunişti. Cu această ocazie, astăzi, la Memorialul Închisoarea Piteşti, a fost organizată o Zi a Porţilor Deschise, ocazie cu care membri ai Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politic din Piteşti au participat la o slujbă de pomenire în Paraclisul Înălţarea Domnului din interiorul Memorialului.
Advertisement