Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/03/4868159C-936E-4A31-BBB3-794BA3C9CF65.jpeg)
În şedinţa de Guvern de miercuri s-a hotărât încetarea subordonării operaţionale a Poliţiei Locale faţă de Poliţia Română, astfel încât „poliţiştii locali să îşi reia activităţile reglementate prin lege în sarcina lor”, după cum precizează MAI.
Totodată, a fost reglementată posibilitatea ca, pe perioada stării de alertă, prin protocol încheiat între Poliţia Locală sau, după caz, unitatea/subdiviziunea administrativ teritorială şi inspectoratul de poliţie judeţean/Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti, să fie stabilită preluarea conducerii operaţionale a Poliţiei Locale de către unitatea teritorială a Poliţiei Române, precizează MAI.
Advertisement