![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/03/CE6359D8-F875-4330-AFAF-E1F797B6C927-1024x575.jpeg)
În cadrul sărbătoririi a 66 de ani de independență a Tunisiei, Excelența Sa Raja Jhinaoui Ben Ali, ambasadoarea Republicii Tunisia în România, a fost invitată de onoare la un eveniment organizat, în această săptămână, de Centrul Cultural Pitești și Clubul de cultură și presă arabo-română.
Seminarul a reliefat importanța diverselor ipostaze în care femeia tunisiană se regăsește în contextul lumii arabe: mama – nucleu al familiei și femeia independentă, cu rol activ în dezvoltarea societății moderne.
Între România și Republica Tunsiană s-au creat legături durabile în cei 60 de ani de colaborare, în prezent fiind discutată perspectiva înfrățirii unui oraș din Tunisia cu municipiul Pitești.