Piteşti. Ce faceţi dacă întâlniţi acest „marcaj” pe jos.
Este prezent în parcul Lunca Argeşului şi indică un traseu simbolic prin care se încurajează activitatea fizică, în scopul prevenirii afecţiunilor medicale.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/10/inima-2.jpg)
Primarul municipiului, Cristian Gentea, a făcut precizări în acest sens.
„Piteștiul s-a alăturat astăzi municipiilor și orașelor din România, în campania Promenada Inimilor!
În Lunca Argeșului am marcat un traseu cu inimi roșii pentru a evidenția intrarea Piteștiului în această campanie permanentă: încurajăm astfel populația să facă mișcare, ca mijloc de prevenție a bolilor cardiovasculare.
Este un proiect inițiat de Fundația Română a Inimii, Societatea Română de Cardiologie, Salvați inima unui copil și Rotary Club Pitești! Parcurile sunt pentru mișcare, pentru sănătate și viață de calitate!”, a transmis edilul piteştean.
Un Comentariu
Anonim
Cine este acest „club” ? Voi cei de la ziar stiti. Va rog scrieti si despre asta in articol! Sau nu e voie?