Un pieton a fost lovit pe marcaj de un autoturism şi a ajuns la spital unde medicii au constatat că scăpase doar cu leziuni uşoare.
Evenimentul a avut loc pe strada Vasile Pârvan din Piteşti, unde Valentin S., de 31 de ani, din Băbana, circula cu o Dacia Logan dinspre Calea Craiovei către cartierul Războieni. Din cauză că nu a acordat prioritate de trecere, l-a acroşat pe Nicolae G., de 58 de ani, din municipiu, care se angajase în traversare pe marcajul pietonal.
În urma accidentului, bărbatul a suferit o contuzie şi o posibilă luxaţie la mâna dreaptă, fiind transportat cu ambulanţa la spital. Conducătorul auto nu consumase alcool, iar agenţii rutieri au întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/01/accident-pieton.jpg)
Accident lângă biserică
Un alt accident rutier s-a produs în comuna Valea Mare Pravăţ, chiar lângă biserica din localitate. Din cauza neadaptării vitezei de deplasare la condiţiile meteo-rutiere, două autoturisme s-au tamponat şi pentru o scurtă perioadă de timp au blocat traficul. La locul incidentului au intervenit o autospecială cu apă şi spumă şi o ambulanţă SMURD de la Detaşamentul de Pompieri Câmpulung. Din accident a rezultat o singură victimă, un bărbat de 22 de ani, care prezenta un traumatism cranio-facial şi escoriaţii la nivelul braţului stâng. El a primit îngrijiri medicale la faţa locului şi a refuzat transportul la spital.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/11/TamponarePravat01-1024x576.jpg)