![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/05/BF6717B0-A623-4EEB-B227-A4EA3B4DE286.jpeg)
Pieton lovit acum în Pitești.
Din verificările preliminare, efectuate de polițiștii Biroului Rutier Pitești, s-a stabilit că un bărbat de 33 de ani, din Bascov, care conducea o autoutilitară, după încadrarea de pe o stradă laterală pe strada Gârlei, avand direcția de deplasare spre sensul giratoriu cu Bld. Nicolae Bălcescu, în împrejurări care urmează să fie stabilite din cercetări, a accidentat un bărbat de 70 de ani, din Pitești, care ar fi traversat pe marcajul pietonal.
În urma accidentului, pietonul a fost transportat la spital pentru investigații. Atât conducătorul auto, cât și pietonul, au fost testați cu aparatul etilotest, rezultând că nu au consumat alcool.
În cauză a fost întocmit dosar penal conform art. 196 din Codul Penal, iar cercetările continuă, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care evenimentul s-a petrecut.
Foto: descriptiv