![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2024/07/IMG_4613.jpeg)
Părinți revoltați la FC Argeș. Se renunță! Zeci de copii dezamăgiți.
Clubul FC Argeș renunță la zeci de copii de la Centrul de Copii și Juniori „Leonte Ianovschi”, iar motivul este unul necunoscut de părinți!
La începutul acestei săptămâni, conform unei decizii luate de conducerea FC Argeș, părinții prezenți au fost anunțați faptul că “se renunță la grupele de copii cu plată”.
Zeci de copii și părinți trăiesc o mare dezamăgire, mai ales că anunțul nu a fost făcut într-un mod oficial pentru toată lumea, unii dintre aceștia aflând vestea neplăcută prin intermediul unui grup de WhatsApp.
Antrenamentele copiilor care se făceau contracost au fost oprite fără o explicație, singurul răspuns dat fiind unele recomandări de școli private unde micii fotbaliști își pot duce mai departe pasiunea.
Conducerea FC Argeș anunța recent că Centrul de Copii și Juniori „Leonte Ianovschi” este într-o continuă creștere, iar obiectivul, pe lângă o clasare superioară în topul academiilor realizat de Federația Română de Fotbal, este promovarea propriilor juniori în lotul echipei de seniori și formarea unei echipe în jurul unui nucleu argeșean.
Acestea fiind spuse, întrebarea părinților revoltați este de ce se renunță la copiii care își doresc să practice acest sport, care sunt dispuși să plătească pentru antrenamente. De ce școlile private ar fi considerate o soluție mai bună?