Advertisement
![Aşa ceva nu e permis în mijlocul pădurii](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2018/04/gratar-1-300x169.jpg)
Aşa ceva nu e permis în mijlocul pădurii
Deși este interzis prin lege să aprinzi focul în pădurea Trivale, mai mulți petrecăreți au ignorat regula și au sărbătorit ziua numelui cu un grătar în toată regula.
Platoul a fost zona preferată de cheflii, dar urme ale distracției pot fi găsite și în zone mai retrase din inima pădurii.
Acolo pericolul de incendii e cu atât mai mare cu cât există încă vegetație uscată din abundență.
Conform Legii 171/2010, aprinderea focului în fondul forestier național în alte locuri decât cele special amenajate și marcate ori la o distanță mai mică de 30 metri de limita pădurii constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 2.000 lei la 5.000 lei.
Advertisement