Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/11/2073202E-49E7-4241-BC14-D7262A57C948-1024x581.jpeg)
Președintele Klaus Iohannis a susținut azi, 22 noiembrie, o declarație de presă după negocierile partidelor parlamentare în vederea formării unui nou guvern.
„S-a încheiat sesiune de consultări pe care am convocat-o cu partidele parlamentare. Am constatat ca s-a format o majoritate solidă din care fac parte PNL, PSD, UDMR și grupul minorităților.
Această majoritate mi-a propus un nume de premier, propunere pe care am acceptat-o. În consecință, îl desemnez pe domnul Nicolae Ciucă, aici de față, pentru a forma o echipă guvernamentală”, spune Klaus Iohannis.
Advertisement