Advertisement
# A început negoțul cu ramuri de salcie
De Florii, oamenii aduc crenguțe de salcie la biserică, pentru a fi slujite de preoți. Sfânta sărbătoare le dă ocazia sărmanilor să câștige un bănuţ din negoțul cu ramuri verzi.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/04/salcie-1.jpg)
Micul comerț cu crenguțe sau coronițe de salcie înflorește la orice colţ de stradă din Pitești, învecinat cu un cimitir sau o biserică. Salcia costă un leu sau doi lei.
În popor se spune că e bine să pui salcie la icoană, pentru binele casei, la cotețele păsărilor și la grajdurile animalelor, pentru a le feri de boli. Tot în credinţa populară, salcia pusă la brâu ține departe… durerea de spate.
Advertisement
Un Comentariu
Anonim
E grav de tot când ziariştii îşi dau pe față motivația gazetărească (meschină)!