Artista Mara Diaconu a trăit drama vieţii sale: s-a „despărţit de întregul” dumneaei, în luna mai. Rămasă văduvă în prima jumătate a acestui an, distinsa profesoară şi-a găsit echilibrul în faţa şevaletului, răspunzând invitaţiei de a participa la ediţia din acest an a Taberei naţionale de creaţie plastică, pictură-grafică „Ion Gheorghe Vrăneanţu”. Ajuns la a doua ediţie, evenimentul de talie naţională este, deja, marcă a Piteştiului.
S-a deschis tabăra de creaţie plastică
Primăria Piteşti, prin Centrul Cultural şi Uniunea Artiştilor Plastici din România, organizează, între 1 şi 8 august, a doua ediţie a Taberei naţionale de creaţie plastică, pictură-grafică „Ion Gheorghe Vrăneanţu”, cu participarea următorilor artişti: Mara Diaconu şi Augustin Lucici din Piteşti, Alina Dumitrescu din Bucureşti, Lucia Călinescu din Târgu Mureş, Adina Mocanu şi Vioara Dinu din Bistriţa, Maria Coiciu din Constanţa.
![Tabăra de creaţie plastică şi-a deschis porţile, la Piteşti](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2016/08/tabara-creatie-300x200.jpg)
Tabăra de creaţie plastică şi-a deschis porţile, la Piteşti
„Este o tabără de tip liberal. Nu există subiecte impuse. Fiecare artist poate face orice doreşte”, a spus maestrul Augustin Lucici, cel desemnat să fie „comisar” de tabără.
„Sper să cunosc artişti plastici cu care să schimb opinii artistice, în timpul şederii mele în tabără. Nu m-am hotărât asupra temei… Înainte de a pleca la drum am studiat în profunzime clădirile vechi din Piteşti; cercetarea mea s-a rezumt la fotografii de pe internet”, a declarat Maria Coiciu din Constanţa, prima sosită dintre oaspeţii din afara judeţului.
![Mara Diaconu, o distinsă doamnă](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2016/08/mara-diaconu-211x300.jpg)
Mara Diaconu, o distinsă doamnă
Directoarea Centrului Cultural, Carmen Salub, a subliniat că pinacoteca instituţiei însumează 20-25 de lucrări ale artiştilor plastici care au participat la prima ediţie a taberei. „Într-un an-doi, vom edita şi un album cu lucrările participanţilor”, a completat Carmen Salub.
Şi directorul Muzeului Judeţean, Cornel Popescu, le-a adresat un cuvânt de salut artiştilor, urându-le „să găsească elementul de originalitate al Piteştiului, pentru a-i da formă şi culoare pe pânze”.
Mirela NEAGOE
Imagini: Alexandru OPREA