# Sărbătorile de Crăciun înseamnă sprijin pentru copiii cu probleme de sănătate sau din familii sărmane!
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/12/EleviMinulescu05-1024x678.jpg)
La Școala Gimnazială ,,Ion Minulescu” din Pitești a avut loc o ediție aniversară a Târgului de Crăciun, activitate în cadrul Proiectului Filantropic ,,Copiii învață iubirea lui Hristos”, proiect derulat în parteneriat cu Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel.
Proiectul și-a atins copul: umanitar, caritabil și, în egală măsură, antreprenorial. Copiii au confecționat ornamente, felicitări, aranjamente pentru masa de Crăciun, pe care apoi le-au vândut la standurile amenajate în Sala multifuncțională a școlii.
Totul a început de la câteva clase, care, împreună cu profesoara de Religie de la acel moment, au vrut să ajute un coleg care avea probleme materiale și de sănătate. În timp s-a extins, a bifat iată, cea de-a X-a ediție, iar acum se adresează mai multor elevi care iau și bursa socială de la școală. Anul trecut, elevi și profesori au mers la un supermarket, de unde le-au cumpărat colegilor aflați în situații dificile haine, iar cu banii rămași dulciuri. Mai mult decât atât, s-au strâns sume considerabile de bani pentru tratamentul medical al unuia dintre acești copii.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/12/EleviMinulescu06-1024x768.jpg)
Anul acesta, un grup de cadre didactice, alături de părinți și copii, au trudit pentru amenajarea unui decor autentic din care nu a lipsit ieslea Nașterii Domnului. Decorațiunile au fost confecționate din materiale reciclabile, Pet-uri și carton.
Ca și anul trecut, banii strânși din vânzarea produselor sunt folosiți pentru ajutorarea unor elevi cu posibilități materiale reduse. Acesta este spiritul autentic al sărbătorilor!
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/12/EleviMinulescu07-1024x768.jpg)