![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/11/mortalmioveni-1024x576.jpg)
Din verificările preliminare efectuate de polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere Mioveni s-a stabilit că un tânăr de 19 ani, din Davidești, care conducea un autoturism pe B-dul I. C. Brătianu, din direcția Mioveni către DN 73, în zona Kaufland, a accidentat mortal un copil de 12 ani, care s-ar fi angajat în traversarea străzii pe marcajul pietonal.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, iar verificările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.
Șoferul are permis din martie 2020. El a declarat polițiștilor că nu l-a văzut.