Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțat astăzi acordarea unor finanțări considerabile pentru două dintre cele mai importante companii din industria auto din România, Automobile Dacia SA și DRM Dräxlmaier Romania Sisteme Electrice SRL.
Aceste investiții, susținute prin schema de ajutor de stat HG nr. 300/2024, vor contribui la dezvoltarea regională și la crearea de locuri de muncă pe termen lung.
Investiții pentru industria auto din România
DRM Dräxlmaier, un jucător global important în domeniul automotive, va extinde capacitatea de producție a cablajelor pentru autovehicule electrice în Satu Mare. Valoarea proiectului se ridică la 297,2 milioane de lei, cu un ajutor de stat de 133,7 milioane de lei, iar estimările arată că vor fi create peste 400 de locuri de muncă până în 2030.
În paralel, Automobile Dacia va beneficia de o finanțare de 37,5 milioane de lei pentru modernizarea procesului de vopsire a vehiculelor, o investiție totală de 85 de milioane de lei. Această investiție va contribui cu 18,7 milioane de lei la dezvoltarea regiunii prin plata taxelor și impozitelor.
Sprijin pentru industria prelucrătoare
Ministerul Finanțelor a lansat schema de ajutor de stat prin HG nr. 300/2024, destinată susținerii proiectelor din industria prelucrătoare. Aceasta se adresează întreprinderilor care investesc între 50 milioane și 500 milioane de lei în România, cu scopul de a reduce importurile și de a stimula exporturile.
Acordurile de finanțare vor acoperi costuri pentru:
- realizarea de construcții noi;
- achiziționarea de echipamente;
- achiziționarea de active necorporale.
Bugetul total al schemei este de 2,25 miliarde de lei (aproximativ 450 milioane de euro), iar termenele pentru depunerea cererilor sunt stabilite până în 2026.
Rezultatele primelor sesiuni de depunere și impactul lor asupra economiei
Până în prezent, în cadrul primei sesiuni de depunere (29 iulie – 9 septembrie 2024), au fost depuse 45 de cereri, cu investiții de aproximativ 8 miliarde de lei.
Până acum, au fost semnate 10 acorduri de finanțare, cu o valoare totală a investițiilor de 2,59 miliarde de lei și un ajutor de stat aprobat de 1,146 miliarde de lei.






































