![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/01/FAB96319-94EB-46E6-86F7-CBDD187F6756-1024x683.jpeg)
Vandalismul grafic este o poveste veche la Pitești. Unii „artiști” urbani se rezumă doar la mâzgălituri şi cuvinte obscene. Piața „Milea” nu a fost scutită de arta contemporană tradusă prin inscripții și mesaje cu iz penal scrijelite pe stâlpi de beton și clădiri.
De pildă, un „street artist” de joasă speță a mâzgălit o „M**E” -întâmplător sau nu – chiar sub firma Galeriei de Artă „Metopa”. La câțiva pași mai încolo, pe zidul de lângă trepte, scrie cu litere de-o șchioapă, cu vopsea neagră: „Eminescu otrăvit de Elisabeta lesbi poeta”.
În același perimetru, lângă vitrina magazinului apicol, privirea trecătorilor este scârbită de o obscenitate adresată unei femei politician; un stâlp de beton de pe strada Unirea este „tapetat” cu același mesaj vulgar…