Autorităţile române ar putea emite în luna februarie autorizaţia de construire pentru prima secţiune a celui mai important proiect rutier al ţării, urmând ca în martie să fie dat şi ordinul de începere a lucrărilor efective la Autostrada Sibiu – Piteşti. Şi constructorul austriac Porr se aşteaptă ca autorizaţia de construire să fie emisă în februarie.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/10/autostrada.jpg)
„Ne aşteptăm ca autorizaţia de construire să fie emisă în februarie 2020, pentru că mai sunt încă unele chestiuni legate de exproprieri ce trebuie soluţionate de către CNAIR. Declaraţia de proiect a fost aprobată în noiembrie 2019”, a spus Klaus Bleckenwegner, membru al board-ului Porr, responsabil pentru operaţiunile grupului austriac în regiune. Amintim că în aprilie 2019 a fost semnat contractul cu austriecii de la Porr pentru secţiunea 1 Sibiu – Boiţa. Ulterior, ei au derulat activitatea de proiectare iar în octombrie au sosit primele utilaje pe şantier pentru construcţia secţiunii 1 din cel important proiect rutier al României, potrivit pasionaţilor de infrastructură. În lipsa autorizaţiei, constructorul a executat lucrări preliminare precum cele la drumul tehnologic.
Un Comentariu
Boni
Nu creeeeeed….dar dacă e austriac, mai știi? Al dracului gândac, îl va reanima austriacu’. Defrișările uriașe care au distrus atâtea habitate nu interesează pe UE/CE. Și să nu(-i) înjuri!