![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/10/DF34FF22-B3FB-4C86-B8FC-B738EFAC1139-1024x683.jpeg)
Un incendiu a izbucnit noaptea trecută la un adăpost de animale în comuna Mioarele, sat Suslanesti. S-au deplasat la fața locului pompierii cu doua autospeciale de intervenție și un echipaj SMURD de prim ajutor calificat.
A fost vorba de un saivan în care erau depozitate aproximativ 30 de tone de fân. Nu au fost victime, iar animalele erau în aer liber. Construcția se afla într o zonă greu accesibilă, la aproximativ un km de locul unde s-a putut ajunge cu autospecialele de intervenție.
Pompierii au acționat pentru îndepărtarea materialelor combustibile, împiedicând propagarea flăcărilor. A mai fost afectat acoperișul pe circa 300 mp. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului este folosirea intenționată a sursei de aprindere pentru generarea incendiului.