Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor a Municipiului Piteşti anunţă că, în conformitate cu Legea nr. 55/2020, art. 4, „valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice, precum și de entitățile private autorizate conform legii, se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări”.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/03/WhatsApp-Image-2022-03-14-at-12.16.08.jpeg)
Actele de identitate expirate, dar care au avut valabilitatea prelungită, prin efectul legii, în timpul stării de alertă, vor rămâne valabile maxim 90 de zile calendaristice începând din 9 martie 2022.
Cetățenii ale căror acte de identitate au expirat se pot prezenta la sediul Direcţiei pentru Evidenţa Persoanelor a Municipiului Piteşti, situat în strada Victoriei, numărul 42, în vederea depunerii actelor pentru eliberarea unui nou act de identitate.