Guvernul Cîțu a decis să înghețe oficial punctul de pensie până în 2022. În opinia fostului consilier județean Vasile Mihăilescu, este, în termeni reali, o tăiere a puterii de cumpărare a pensionarilor, date fiind explozia tarifelor la energie, creșterea galopantă a prețurilor pentru alimentele de bază și scumpirea prețurilor la carburanți.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/02/vasile-mihailescu-007-1024x773-1.jpg)
„În programul electoral al PNL și în declarațiile publice ale lui Florin Cîțu în timpul campaniei electorale, pensionarilor li se promitea o creștere a punctului de pensie de minim 8,1% la 1 ianuarie. O minciună gogonată pe care astăzi o vedem cu ochiul liber în Ordonanța austerității. În loc de 8,1% se acordă 0%. De asemenea, a fost ruptă legătura dintre punctul de pensie și salariul mediu. Noua reglementare prevede că la punctul de pensie se va adăuga CEL MULT 50% din creșterea salariului mediu. Cel mult poate însemna că Guvernul Cîțu poate pune orice valoare acolo, chiar și 0%, adică nimic, atâta timp cât nu depășește procentul de 50% din salariul mediu.”, conchide Vasile Mihăilescu.