Agenţi ai Secţiei de Poliţie Rurală Stâlpeni au fost sesizaţi despre faptul că pe raza localităţii s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale şi că şoferul duhneşte a băutură.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/06/prins-1024x576.jpg)
Din verificări s-a stabilit că Vasile Augustin R., de 35 de ani, din Ţiţeşti, conducea un autoturism pe DN73. Ajuns în comuna precizată, din cauza neadaptării vitezei la condiţiile de carosabil umed, el a pierdut controlul volanului şi maşina ieşit în decor. Când a fost pus să sufle în etilotest, s-a dovedit că şoferul era băut şi avea o concentraţie de 1 mg/l de alcool pur în aerul expirat. Acesta a rămas fără permis şi a fost dus la spital pentru recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, iar în cauză a fost deschis dosar penal pentru conducerea sub influenţa alcoolului.