Sâmbătă dimineaţă, pe Calea Braşovului din Câmpulung a avut loc un accident rutier soldat cu doi răniţi, unul dintre ei fiind dus la spitalul din municipiul de la poalele Mateiaşului.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/09/ambulanta-paramedici-smurd.jpg)
Din verificările efectuate de poliţişti ai Biroului Rutier Câmpulung s-a stabilit că Gelu B., de 60 de ani, din Câmpulung, conducea o autoutilitară pe Calea Braşovului din direcţia Piteşti spre Braşov. Ajuns la intersecţia cu strada Valea Foii, sexagenarul nu s-ar fi asigurat la schimbarea direcţiei de mers la stânga, context în care s-a tamponat cu un Seat condus de Ştefan Mihai B., de 24 de ani, din Bucureşti, care se deplasa în aceeaşi direcţie de mers şi era angajat în depăşirea regulamentară a autoutilitarei.
Din eveniment a rezultat rănirea uşoară a doi pasageri din autoturism, respectiv a lui Andrei B., de 28 de ani, fratele şoferului, şi a Loredanei P., de 23 de ani, pasageră pe bancheta din spate a Seat-ului, şi ei din Bucureşti. Bărbarul, care suferise traumatism cranio-facial, a primit îngrijiri medicale la faţa locului, iar tânăra, care şi ea avea traumatism cranio-facial, a fost transportată la spital.
În cauză a fost deschis dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.