Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/10/locuri-de-munca-pitesti-2-1024x576.jpeg)
Cum stăm cu şomajul în Argeş. Mii de persoane la avizierul AJOFM
La finele lunii mai 2023, potrivit Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Argeş, numărul șomerilor înregistrați, a fost de 7.926 persoane, în scădere cu 86 persoane (-1,1%) față de sfârșitul lunii aprilie a.c. și cu 195 persoane (-2,5%) comparativ cu finele lunii mai 2022.
În repartizarea pe sexe a șomerilor înregistrați se constată o predominare numerică a bărbaților, aceștia deținând 52,5% din totalul șomerilor înregistrați.
Rata şomajului înregistrată la 31 mai 2023 în județul Argeș a fost de 3,5% depășind în continuare media înregistrată la nivel național (2,9%).
Foto descriptiv
Advertisement