![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/06/0083986C-FB6B-40D8-AA1C-F3172E7652D9.jpeg)
Mâine, Universitatea din Pitești (UPIT) dă startul admiterii. Concursul la studiile universitare de licenţă, organizat în cadrul UPIT presupune parcurgerea următorilor pași: înscrierea online (1-20 iulie) * evaluarea probelor de aptitudini/afişarea rezultatelor (21 iulie) * evaluarea probei de concurs pentru testarea cunoștințelor și a capacităților cognitive/afişarea rezultatelor, respectiv a listelor cu candidaţii repartizaţi pe locurile finanţate de la buget și pe locurile cu taxă şi a celor respinşi (22 iulie) * depunerea și soluționarea contestațiilor (22-24 iulie) * înmatricularea (24 iulie)/afişarea rezultatelor finale (31 iulie).
A doua sesiune de admitere la UPIT are loc în intervalul 1 august – 15 septembrie, în limita locurilor rămase neocupate în prima etapă. Admiterea la UPIT se face fără taxă de înscriere. Calendarul admiterii online este postat pewww.upit.ro.