![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/06/porci.jpeg)
Deputaţii au aprobat în această săptămână, cu 233 de voturi „pentru”, proiectul de lege privind Programul de susţinere a crescătorilor de suine din rasele Bazna şi/sau Mangaliţa pentru activitatea de reproducţie. Ajutorul de stat prevăzut de lege se acordă pentru investiţii în locuri noi de cazare pentru reproducţie pentru suinele din rasele Bazna şi/sau Mangaliţa, care se cresc în sistem semideschis, persoanelor juridice şi/sau persoanelor fizice autorizate (PFA) şi/sau întreprinderilor familiale (IF) şi/sau întreprinderilor individuale, ori cooperativelor agricole care vor desfăşura activităţi de reproducţie. Procedura privind modul de accesare a schemei de susţinere a crescătorilor de porci pentru reproducţie se stabileşte prin normele metodologice aprobate prin ordin al ministrului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale.