![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/01/915331C4-B8B7-469D-80C6-69C4B9238584-1024x576.jpeg)
Confederația Operatorilor și Transportatorilor Autorizați din România (COTAR) a cerut accesul la vaccinare în etapa a doua pentru angajații din transportul de persoane. Nu e vorba doar despre propriii membri, ci și despre cei din industria feroviară.
„Am cerut Ministerului Transporturilor să găsească soluții, astfel încât să ne vaccinăm și noi în etapa a doua, pentru că suntem peste o jumătate de milion de persoane care intrăm în contact direct cu cei care călătoresc: șoferi de taxi, șoferi de autocar și microbuz, instructori auto, cei de la service-urile auto, feroviarii.
Ne-am adresat de două săptămâni ministerului, dar nu ni s-a dat niciun răspuns”, a declarat Vasile Ștefănescu, președintele COTAR.