![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/04/D75DFC6A-FF0A-4205-953F-08792D5BF7AB-1024x603.jpeg)
În seara zilei de 25 aprilie, poliţiştii din cadrul Secţiei de Rurală Drăganu au acţionat pe raza de competenţă, pentru verificarea respectării prevederilor legale specifice măsurilor de prevenire a răspândirii și limitare a infectării cu coronavirus.
În urma activității, polițiștii au depistat o societate comercială din localitatea Dedulești (terasă), care își desfășura activitatea după ora 18:00, încălcând, astfel, prevederile legale în vigoare, având în vedere faptul că în localitatea Morărești, unde incidența cazurilor de COVID-19 este mai mare de 4/1.000 de locuitori și mai mică de 7,5/1.000 de locuitori, era permisă funcționarea operatorilor economici care desfășoară activități de comerț/prestări servicii în spații închise și/sau deschise, publice și/sau private, până la ora 18.00, în zilele de vineri, sâmbătă și duminică.
În urma celor constatate, administratorul societății a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 1.000 de lei, conform Legii 55/2020.