![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/03/95A33D43-EED5-4E5D-8436-C402B3E2BC1D.jpeg)
“Exact cum a promis, constructorul a terminat lucrările și a închis șantierul pentru amenajarea trecerii la nivel cu calea ferată, în Lânăriei, iar circulația s-a reluat la prânz, astăzi, 23 martie, conform programului anunțat.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/03/141BD3A7-ED5D-4C94-AEB9-1867F990B006.jpeg)
Începe etapa următoare: măsurătorile senzoriale pentru corelarea automată a barierei cu graficul de deplasare a trenurilor și cu circulația rutieră. Mulțumesc reprezentanților Ministerului Transporturilor, cu care am colaborat excepțional, de la începutul mandatului meu, așa încât am reușit împreună ceea ce nu s-a reușit timp de 30 de ani”, a transmis primarul Cristian Gentea.
Peste 30 de muncitori, timp de o săptămână, au lucrat zilnic în teren. Bariera va coborî automat în momentul în care trenul va fi la distanță de 1 km de trecerea la nivel cu calea ferată și se va ridica imediat dupa trecerea ultimului vagon. În maximum patru luni, bariera va fi perfect funcțională.