![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/07/6C9F7044-4BF8-4068-A729-1C8951F617BB-1024x641.jpeg)
A fost semnat contractul de proiectare, asistență și lucrări de construcție pentru cel mai important obiectiv turistic argeșean – Cetatea Poenari – anunță Consiliul Județean.
Proiectul a primit finanțare nerambursabilă europeană, iar lucrările propuse vizează 1.897 mp cuprinzând suprafața construită a cetății și calea de acces pietonală (scări). Restaurată în perioada 1969-1972, cetatea s-a degradat, fiind necesare intervenții masive de consolidare prin plombări ample de zidărie, completări și întregiri de ziduri la coronament și șape de protecție sau copertine la partea superioară a zidurilor, înlocuiri de pavimente, tratamente de hidrofobizare etc.
Valoarea totală a contractului de finanțare este de 20.133.693,14 lei, cu TVA.