Instituția Prefectului Argeș informează că situația epidemiologică din județ, conform datelor DSP, se prezintă după cum urmează: -persoane aflate în carantină instituționalizată: 228; persoane internate în spital: 147;
-persoane vindecate: 21; -persoane diagnosticate pozitiv: 134; – persoane decedate: 11.
Este prima dată de la începutul stării de urgenţă când trei noi pacienţi argeşeni sunt raportaţi decedaţi într-o singură zi. Aceştia sunt:
1. Bărbat, 82 ani, comorbidități: diabet tip 2, hipertensiune arterială, amputate medie coapsa dreaptă, internat la Spitalul Orășenesc Mioveni.
2. Bărbat, 84 ani, comorbidități: insuficiență cardiacă globală, hipertensiune arterială, sechele AVC, hemoragie digestivă, insuficiență renală acută, internat la Spitalul Orășenesc Mioveni.
3. Femeie, 65 de ani, comorbidități: neoplasm pancreas, diabet, insuficiență renală cronică, hipertensiune (pacientul de la Centrul de Dializă Fresenius).
Testarea continuă
DSP Argeș a început de săptămâna trecută acțiunea de testare COVID a personalului medical și a pacienților din centrele de dializă din județ. Până în prezent, acțiunea a avut loc în două centre dintre cele trei din județ.
În Centrul de Dializă al Spitalului Județean de Urgență Pitești s-au recoltat probe de la personalul medical (10 persoane) și de la 4 pacienți. Toate cele 14 persoane au primit rezultat negativ. Testarea va continua cu încă 102 pacienți.
La Centrul de Dializă “Fresenius” din Pitești au fost testați: 3 medici, 9 asistente, 10 infirmiere și 15 pacienți. Aici au fost confirmați 4 pacienți cu virusul COVID-19. Din păcate, în această dimineață unul dintre pacienții confirmați a decedat.
La al treilea Centru de Dializă din Argeș, la Câmpulung, urmează să fie testat personalul medical (22 de persoane) și pacienții (68).
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/03/deces-coronavirus.jpg)
Un Comentariu
Anonim
Cum se fac testele si unde eu am sunat la 112 pentru ca am venit din zona roșie și nu m-am simțit prea bine dar nu mi sa sa facut nici-un test doar un simplu tipograf.