Vă informam într-un articol precedent, că ieri după-amiază, liniștea mai multor persoane care-și plimbau cățeii prin Parcul piteștean Lumina, a fost tulburată brusc. În canalul de scurgere care traversează parcul prin subterană, apa țâșnea cu o putere uimitoare dintr-o conductă perpendiculară.
Presiunea era atât de puternică încât apa, izbită de unul dintre zidurile canalului, crea un spectacol nemaivăzut. Cei câțiva trecători se opreau atrași de zgomot și fotografiau „cascada”.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/04/IMG-20200425-WA0021-1024x575.jpg)
Începând de aseară, aceasta se află sub monitorizarea lucrătorilor SC. Apă-Canal. În acest moment, la aproximativ 24 de ore de la evenimentul de ieri, apa lovește în continuare, cu putere, același zid și efectul vizual și sonor sunt aceleași. O echipă a societății de profil pe care am amintit-o mai sus, este la fața locului.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/04/IMG-20200425-WA0022-1024x575.jpg)
Oamenii spun că totul este sub control și acum „cascada” este „stăpânită” de către specialiștii care pot schimba debitul apei. Ei ne-au asigurat că volumul apei scurse pe respectiva conductă va fi reglat in funcție de parametrii necesari.