![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/02/D55ED37B-A1FD-4A70-B728-342FBE661A43-1024x683.jpeg)
Pompierii de la Detașamentul Bradu și Punctul de Lucru Rociu se deplasează în localitatea Rociu pentru a interveni în cazul unui posibil incendiu produs la o casă. Forțe și mijloace alocate: două echipaje cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj cu ambulanța SMURD.
Nu se afla nimeni în locuință la momentul izbucnirii incendiului. Flăcările s-au manifestat puternic la nivelul acoperișului și în interiorul casei distrugând aproape complet construcția.
La fața locului, pe lângă cele două autospeciale de stingere cu apă și spumă a mai sosit în sprijin o autospecială de stingere cu apă și spumă.
Cauza probabilă de izbucnire a incendiului este coșul de fum neprotejat termic față de materialele combustibile.