În această dimineață, un tânăr de 21 de ani, din Mioveni, aflat sub influența alcoolului, a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru conducere sub influenţa alcoolului şi i-au reţinut permisul.
Tânărul, pe nume Ionuţ C., a suflat în aparat şi a rezultat o valoare de 0,61 mg/l alccol pur în aerul expirat.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/05/SoferBeatAccident-1024x768.jpeg)
Mai exact, polițiștii Secției de Politie Rurală Stâlpeni au intervenit la un eveniment rutier petrecut în zona Piscani de pe raza localităţii Dârmăneşti. Din verificările efectuate de poliţişti s-a stabilit că un conducător auto de 21 de ani, din Mioveni, care conducea un autoturism pe DN 73, din direcţia Stâlpeni spre Piteşti, la ieşirea din curbă la stânga, a pierdut controlul asupra direcţiei de mers, lovind un cap de pod din afara părţii carosabile şi răsturnându-se.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/05/SoferBeatAccident02-1024x768.jpeg)
În urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o valoare de 0,61 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care tânărul a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză a fost întocmit dosar penal conform art. 336 din Codul Penal, iar permisul de conducere al celui în cauză a fost reţinut pentru cercetări, fiind eliberată dovadă fără drept de circulaţie.
Foto Info Trafic Pitești