# Băieţelul, în vârstă de cinci ani, traversa strada regulamentar. Şoferiţa inconştientă este din Piteşti
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/09/accident-rebreanu-1024x575.jpg)
Nici astăzi nu am scăpat de accidente la Piteşti. Primul eveniment şi cel mai grav, prin prisma situaţiei în sine, s-a petrecut pe strada Liviu Rebreanu, aproape de intersecţia cu aleea Filofteia Popescu.
Liana B., de 49 de ani din Piteşti, care conducea un autoturism Opel, nu a acordat prioritate unui pieton aflat în traversare pe trecere, acroşând-ul. Pietonul, un băieţel de 5 ani din Pitești, a fost transportat la Pediatrie. Medicii au constatat că micuţul prezenta un traumatism cranio-cerebral, contuzie la umărul drept şi contuzie toraco-abdominală. S-a întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
Cel de-al doilea accident a avut loc pe varianta Găvana – Trivale, unde şoferul unui Renault, aflat pe str. Nicolae Labiş, în direcţia Trivale, la efectuarea virajului stânga spre cartier nu a acordat prioritate şi a intrat în coliziune cu o Dacie condusă de un şofer de 41 de ani din Băbana.
În urma impactului, a fost rănit uşor pasagerul din dreapta şoferului, localnic din Moşoaia, dar acesta a refuzat transportul la spital deşi era lovit la cap.