# În ultimele două zile, mai mulţi şoferi depistaţi de radarele instalate pe şoselele din judeţ că au depăşit viteza legală admisă în localitate au rămas pietoni pentru trei luni.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/09/VerificariRutieri01.jpg)
Astfel, Relu N., de 42 de ani, din Braşov, aflat la volanul unui Volkswagen, a fost depistat circulând prin Dragoslavele cu 125 km/h. În aceeaşi localitate a fost depistat şi Iulian M., de 26 de ani, din Sinaia, care conducea o Alfa Romeo cu viteza de 107 km/h. În aceeaşi situaţie au mai fost depistaţi Adelin M., de 22 de ani, cetăţean ucrainean, care circula cu un Audi pe Calea Bucureşti din Piteşti cu 117 km/h, Răzvan Alexandru M., de 28 de ani, din Bradu, care era la volanul unui Audi şi circula prin Mihăeşti având 136 km/h, sau Petre Daniel M., de 50 de ani, din Piteşti, care circula cu un BMW prin Schitu Goleşti având viteza de 128 km/, Mădălin S., de 46 de ani, din Prahova, prins la Drăganu având 142 km/h cu o Skoda, Ionuţ M., de 30 de ani, din Ploieşti, care zbura cu 122 km/h cu o motocicletă tot la Drăganu, Cornel I., de 52 de ani, prahovean, care conducea o Honda tot prin Drăganu având 122 km/h, ori Ionuţ D., de 36 de ani, din Dâmboviţa, care traversa comuna precizată cu un motociclu Honda circulând cu 112 km/h. Fiecare vitezoman a fost amendat cu 1.305 lei şi le-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru 90 de zile.
Fără permis şi cu numere false
În altă ordine de idei, agenţi ai Biroului Rutier Câmpulung l-au identificat pe Constantin G., 20 de ani, din Berevoeşti, satul Gămăceşti, care circula cu o Dacia SuperNova prin municipiul de la poalele Mateiaşuşui. Oprit pentru control, oamenii legii au stabilit că cel de la volan nu are permis de conducere. Totodată, din verificări a rezultat că autoturismul avea aplicată o plăcuţă cu un număr de înregistrare aferent unui alt autovehicul. În cauză a fost întocmit dosar penal pentru conducere fără permis şi conducerea unui autovehicul cu numere false.
Într-o situaţie similară a mai fost depistaţi Florin Alexandru G., de 18 ani, din Berevoeşti, care circula prin Câmpulung cu tot cu o Dacia SuperNova fără să aibă permis de conducere, şi Felicia A., de 23 de ani, din Suseni, care circula prin Costeşti cu o Alfa Romeo deşi nu posedă permis de conducere. Ambilor le-au fost deschise dosare penale,
Cu dosar penal pentru conducere fără permis s-a ales şi un adolescent de 17 ani, din Slobozia, prins de poliţişti ai Secţiei Rurale Rociu plimbându-se prin localitatea de domiciliu cu un moped care nu era înmatriculat sau înregistrat şi având montată plăcuţa de înregistrare aparţinând altui vehicul din aceeaşi catgorie.
La volan cu băutura-n nas
Şi cum din „peisaj” nu puteau lipsi şoferii băuţi, vă mai spunem că agenţii rutieri i-au depistat pe Marian Z., de 40 de ani, din Piteşti, care circula cu maşina pe Calea Craiovei având o concentraţie de 0,90 mg/l de alcool în aerul expirat, Sorin B., de 48 de ani, din Ciomăgeşti, care se urcase la volanul având o concentraţie de 1,06 mg/l de alcool în aerul expirat, ori Vasile N., de 32 de ani, din Cocu, prins la volanul unui Opel având o concentraţie de 1,01 mg/l de alcool pur în aerul expirat. Fiecare dintre cei în cauză face obiectul unui dosar de cercetare penală.