![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2023/03/6134D883-5325-4749-A798-E4487717B5DF-1024x498.jpeg)
Aproape 1 milion de euro pentru o școală din Pitești.
Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” va fi și ea reabilitată termic: s-a obținut finanțare nerambursabilă de aproape 1 milion de euro!
A fost semnat astăzi, 17 martie 2023, cu Administrația Fondului pentru Mediu, contractul pentru optimizare energetică: anvelopare clădire, sisteme alternative de producere a energiei, sisteme de încălzire și furnizare apă caldă, iluminat, într-un management integrat.
Proiectul, în cadrul „Programului privind creşterea eficienţei energetice şi gestionarea inteligentă a energiei în clădirile publice cu destinaţie de unităţi de învăţământ”, are valoare totală de 5.464.917,35 lei inclusiv T.V.A., reprezentând 90% cheltuieli eligibile și 10% cheltuieli din bugetul municipiului, aprobate de Consiliul Local.