![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/04/924FC870-2E9F-4FB7-8DCE-698977955B26-1024x683.jpeg)
În ziua de 3 aprilie, polițiștii pentru Biroului Protecția Animalelor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Argeș au acționat pe raza Târgului Săptămânal Bradu, a Târgului din comuna Rucăr și în zona adiacentă de pe DN 73, pentu prevenirea şi combaterea fenomenului infracţional în domeniul protecției animalelor.
Activitățile s-au desfășurat împreună cu polițiștii Secției de Poliție Rurală Rucăr, pe raza de competență.
În urma activităților, polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor Argeș au aplicat 7 sancțiuni contraventionale, în valoare totală de 4.000 de lei, conform Ordonanței de Urgență 155 din 2001 privind programul de gestionare a câinilor fără stăpân, ca urmare a nerespectării de către proprietarii mai multor exemplare canine expuse spre vânzare, a obligației privind identificarea acestora prin microcipare. Acțiunile din târgurile de animale vor continua.