![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/09/454A44E0-2AEF-4711-A1DA-4856059198DF-1024x735.jpeg)
Alertă meteo în Argeș! Ploi torențiale și vreme rea.
Agenția Națională de Meteorologie a emis o avertizare cod galben de ploi însemnate cantitativ și instabilitate atmosferică temporar accentuată.
Avertizarea cod galben intră în vigoare astăzi, la ora 11:00 și este valabilă până miercuri, la ora 06:00.
În intervalul menționat, în Banat, Oltenia, sudul Crișanei, vestul și sud-vestul Transilvaniei, vestul Munteniei și la munte vor fi averse, pe alocuri însoțite, îndeosebi în sud-vestul teritoriului, de descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și grindină.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/09/2DEAD9FC-BDB2-48E9-9FE5-11F42DCD084E.jpeg)
În intervale scurte de timp, precum și prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 25…30 l/mp și izolat 40…50 l/mp. Manifestări de instabilitate atmosferică vor fi și în restul teritoriului.
Județele afectate sunt: Bihor, Cluj, Arad, Alba, Timiș, Hunedoara, Sibiu, Caraș Severin, Gorj, Vâlcea, Argeș, Mehedinți, Dolj, Olt, Teleorman.